Move
-

Podróże i transport

Zobacz:

Dom Violetty Villas

Dom Violetty Villas

Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku. Tu znajduje się dom rodzinny Violetty Villas. Odwiedziliśmy to miejsce. Niełatwo je było znaleźć.

Więcej...

Targi Podróżnicze World Travel Show

Targi Podróżnicze World Travel Show

36 egzotycznych krajów, 15 regionów Europy, biura podróży i producenci artykułów związanych z branżą turystyczną prezentowali swoje oferty na pierwszych Międzynarodowych Targach Turystycznych w podwarszawskim Nadarzynie.

Więcej...

Busko Zdrój - więcej niż uzdrowisko

Busko Zdrój - więcej niż uzdrowisko

Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali, dokąd wybiorą się na wakacyjną wędrówkę, polecamy Busko-Zdrój. W mieście i wokół niego powstało wiele atrakcyjnych szlaków tematycznych...

Więcej...

Jaki odpis VAT na auta dla firm ?

Jaki odpis VAT na auta dla firm ?

Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce znacznie zmalała nie tylko na skutek kryzysu. Przedsiębiorcy czekają na nowe przepisy w sprawie odpisu VAT na firmowe auta. Mają obowiązywać w 2014 r. 

Więcej...

Busko Zdrój - więcej niż uzdrowisko

Czego tu nie ma? - dawna architektura, obrzędy i tradycje regionu, fauna i flora, odnowa biologiczna, zdrowie i relaks, a także kuchnia regionalna. Wszystko to elementy, które składają się na "Szlak Wokół Słońca" - produkt turystyczny, który powstał jako efekt działań LGD "Słoneczny Lider" w Busku- Zdroju. Beneficjentami byli m.in. przedsiębiorcy lokalni, którzy otrzymując fundusze unijne na rozwój biznesu, uatrakcyjnili swój obiekt, przystosowując go do rosnących wymagań turystycznego rynku.
Zacznijmy od blisko 200 letniej tradycji znanego kurortu. Jego największym bogactwem jest woda siarczkowa, stanowiąca wyjątkowy dar przyrody dla tego regionu. Spożywając ją lub w niej się kąpiąc - następuje w organiźmie aktywizacja procesów biochemicznych, przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych i odtruwajacych. Woda obniża cholesterol i poziom cukru we krwi, łagodzi bóle, regeneruje naskórek i odmładza. Po prostu bajka. Jeśli ktoś nie otrzyma skierowania od lekarza NFZ, z zabiegów może korzystać odpłatnie, nawet kwaterując w mieście. Niestety w Busku nie ma i najpewniej nie będzie ogólnie dostępnych basenów z leczniczą wodą, ponieważ  jest niemiłosiernie zimna a na jej podgrzanie potrzebne by były bajońskie sumy. Najpierw budżet miasta by tego nie wytrzymał a potem portfele tych, którzy mieliby zapłacić za bilety wstępu do tych źródeł. W tutejszych sanatoriach można jednak korzystać z kąpieli indywidualnych oraz kilkudziesięciu innych zabiegów w zależności od woli i potrzeb własnego organizmu. Najsłynniejsze i najstarsze sanatorium - Marconi, zaprojektowane zostało przez słynnego architekta. Znajduje się w sercu Parku Zdrojowego, który został założony w XIX wieku. Liczy ok. 16 ha a porasta go 4500 drzew, rozmaitych gatunków. W ramach PROW, pozyskano pieniądze na odnowienie rabat kwiatowych, które odzyskały swój klasycystyczny wygląd. Odwiedzających czeka tu relaks na łonie niczym nieskażonej natury.

Nieopodal parku znajduje się Dom Kultury wokół, którego można podziwiać rzeźby w drewnie i wyroby wikliniarskie  będące plonem warsztatów zorganizowanych przez Centrum Kultury z fundszy unijnych LGD, z których zakupiono także zewnętrzny ekran diodowy.

 

Kościół św. Leonarda u zbiegu Młyńskiej i Bohaterów Warszawy, to cenny zabytek na szlaku drewnianej architektury Buska i okolic. Zbudowany z drewna modrzewiowego w 1699 roku przez miejscowego cieślę, według późnogotyckiej sztuki regionu małpolski.  W kruchcie postawiono infokiosk zawierający kompendium wiedzy o zabytkach, przyrodzie i kulturze gminy Busko-Zdrój. Lokalizacja tej inwestycji jest jednak nietrafiona. Nowoczesny "mebel" nijak  nie przystaje do stylistyki zabytkowego wnętrza. W nikłym stopniu także  służy turystom, gdyż cenny obiekt jest zamknięty na co dzień i można go odwiedzać jedynie po wcześniejszym umówieniu się. 

 

Murowaniec w Szańcu to renesansowy dwór obronny pochodzacy z przełomu XVI/XVII wieku. W ramach dofinansowania z PROW, dokonano wymiany pokrycia dachu. W tajemniczej scenerii , na tle zabytku, odbywają się tutaj wieczorne, plenerowe przedstawienia teatralne. Nieopal znajduje się źródło STOK, z którego niegdyś mieszkańcy czerpali wodę do domowego użytku. Teraz w ramach PROW źródełko odnowiono i wokół niego utworzono punk widokowy i miejsce odpoczynku.

 


Ogród Tradycji przy Wyszyńskiego 29 to miejsce odpoczynku i relaksu na buskim "Szlaku Wokół  Słońca". Właściciele uzyskali dofinansowanie na budowę altany i ogniska. Chcą by zaglądali tutaj turyści by wypocząć lub zorganizować piknik. Do budowy ogrodu wykorzystali miejscowy kamień szaniecki i wiklinę. Właściciel ogrodu jest artystą plastykiem z zawodu a ogrodnikiem z zamiłowania. Na każdym kroku daje się spostrzec połączenie artystycznej natury i pasji. Żona - nauczycielka, także ją podziela. Efekt robi wrażenie. 
Polecamy wizytę w tym niezwykłym miejscu nie tylko turystom, ale także innym miłośnikom ogrodów, by w artystycznym otoczeniu czerpać natchnienie i inspirację do realizacji własnych pomysłów, czasem tak banalnych i prostych, jak choćby ukrycie rynny pod kamiennymi łupkami czy oplecenie elektrycznego kabla sznurkiem. 

 

Olga Hnatyszak-Myśliwiec z Radzanowa,  maluje na wypalanej własnoręcznie ceramice. Jej pracownia Sztuki Rustykalnej wzmocniła swój potencjał poprzez zakup pieca do wypalania ceramiki. Artystka otrzymała na to dofinansowanie z LGD Słoneczny Lider. Dzięki temu sama może efektywniej tworzyć a także uczyć wrażliwości na sztukę innych, organizując warsztaty ceramiki i malowania na szkle.     

 

 

 

 

 

       


Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Alternative flash content

Requirements